Technologie
RTM (ang. Resin Transfer Molding) – technologia szybkiego i efektywnego wytwarzania kompozytów polimerowych
RTM jest szczególną i wymagającą technologią wytwarzania kompozytów polimerowych na którą składają się trzy pomniejsze grupy: RTM lekki (LRTM), RTM klasyczny oraz RTM wspomagany prózniowo (VRTM). Ze względu na wysokie ciśnienie, RTM to technologia, za pośrednictwem której można osiągnąć znacznie lepsze efekty od tych, jakie zapewnia klasyczne laminowanie ręczne i natryskowe. Należy dodać, że sam proces wytwarzania kompozytów polimerowych przy wykorzystaniu RTM przebiega znacznie szybciej niż przy metodach kontaktowych, a także ogranicza zużycie materiałów, np. w porównaniu do laminowania ręcznego. RTM wykorzystuje się do wytwarzania różnego rodzaju elementów, głównie w większych nakładach, co wynika z relatywnie wysokich kosztów uruchomienia produkcji.
Korzyści stosowania technologii RTM
- niski koszt jednostkowy przy produkcji większych serii
- niższa emisja substancji chemicznych w pomieszczeniu roboczym
- precyzyjna powierzchnia wykończeniowa po obu stronach
- maksymalne nasycenie zbrojenia żywicą
- uzyskanie wysokiej powtarzalności kolejnych elementów
RTM wykorzystuje się przy produkcji elementów o najwyższym priorytecie, gdzie poza samymi właściwościami fizycznymi i chemicznymi kluczową rolę odgrywa także efekt wizualny – gotowy element jest bowiem idealnie gładki po obu stronach powierzchni.
W jaki sposób przebiega proces produkcji w technologii RTM?
Proces sprowadza się do wtłoczenia mieszanki żywicznej do wcześniej przygotowanej formy, w jakiej układa się tzw. materiał przekładkowy i wzmocnienie. W zależności od spodziewanego efektu, w technologii RTM wykorzystuje się nie tylko ciśnienie, ale i podciśnienie, które pozwala na znacznie bardziej precyzyjne domykanie formy, co z kolei ułatwia przesycenie zbrojenia żywicą.